Avukat Ramazan Çakmakcı

Avukat Ramazan Çakmakcı

1969 yılında Karşıyaka'da doğdu.

Eğitim:

1987 yılında İzmir Çınarlı Teknik Lisesi Elektrik bölümünden ve 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi´nden mezun oldu.

Mesleki Çalışmaları:

İstanbul Barosu Mevzuatı Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevine uzun yıllar devam etti. İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi´nin Kurucu üyeliği ve uzun süre merkez yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. İstanbul Barosu Sağlık Komisyonu üyeliğinde de bulunan Çakmakcı, İstanbul Barosu CMK Eğitimini tamamlamıştır.

Çakmakcı, Lebib Yalkın Yayınlarında Vergi ve Ticaret Hukuku Mevzuat Uzmanı ve Mükellefin Dergisi Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Askerlik görevinin ardından İş Bankası Hukuk İşleri Müdürlüğünde uzun süre Avukatlık yapan Çakmakcı aynı zamanda İş Bankası Eğitim Müdürlüğünde orta ve üst düzey yöneticilere Hukuk Eğitmeni olarak hukuk dersleri verdi. Çakmakcı halen Av. Mehmet Şerif Sağıroğlu ile birlikte Kadıköy´de İstanbul Barosuna kayıtlı olarak serbet avukatlık yapmaktadır.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosunda Uzlaştırmacı olarak görev yapmıştır.

Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi "Uzlaştırmacı Eğiticiliği Eğitimi" Sertifikasına sahiptir.

Türkiye Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi (TBB AHM) Yürütme Kurulu'na atanmış olup halen TBB AHM Genel Sekreterliği görevini sürdürmektedir. 

Hukukla İlgili Çalışmaları

Av. Lütfü Başöz ile birlikte Türkiye'de Legal Yayıncılık A.Ş., Legal Kitabevi A.Ş. ve  Arnavutluk'ta Legal Publishing Shpk'yı kurdu. Halen herbiri (YÖK - TÜBİTAK ULAKBİM'e kayıtlı) hakemli olan 9 adet hukuk dergisinin ve Tiran'da yayınlanan Revista Akademike Legal isimli derginin Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Av. Arb. Bora Durmaz ile birlikte Hukuk Eğitimleri alanında faaliyet gösteren Modern Hukuk Akademisini kurmuştur ve hukuk eğitmenliği yapmaktadır.

Türkiye Barolar Birliği Hukuk Okur Yazarlığı projesinde hukuk eğitmeni olarak kayıtlıdır.

Türkiye Bankalar Birliğinde hukuk eğitmeni olarak kayıtlıdır.

Yayınları:

Hukuki makaleleri çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış olup, ayrıca yayınlanmış bir çok kitabı ve mevzuat derlemesi bulunmaktadır.

Sosyal Faaliyetleri:

Kamu Yararını Savunma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Kadıköyü Bilim Kültür ve Sanat Dostları Derneği İkinci Başkanı ve Yoksul ve Hasta Öğrenci Dostları Derneği üyesidir. 

Moda'nın Renkleri Müzik Korusunda korist olan Çakmakcı, Av. Mehmet Şerif Sağıroğlu ile birlikte Makam Müzik Dergisi isimli Türkçe / İngilizce yayınlanan olan bir müzik dergisinin Yazı İşleri Müdürülüğünü üstlenmiştir. 

Medeni Durumu:

Evli ve 1 çocukludur.

Dil Bilgisi:

Osmanlıca, Arnavutça

Fotoğraflar